ELDHUNDAR, ett par, gjutjärn, troligen sent 1800-tal.
Dekorhuvuden i form av Påven Pius IX. L 38, H 18.
Slitage.
Muut tiedot
Pius IX, född Giovanni Maria Mastai-Ferretti 13 maj 1792 i Senigallia, Italien, död 7 februari 1878 i Rom. Påve från den 16 juni 1846, hans 31 år är det längsta pontifikatet i historien.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?