Tredelat fodral med rik plastisk dekor av blommor och rocailler mot turkos fond samt förgyllda detaljer. Krönt av figurgrupp av rokokopar. Försilvrad urtavla. H 56. Tot h76 inkl glaskupa och förgylld träsockel. Nyckel finns.
Nagg, lagningar, skador. Figurgrupp ev sekundär.