Betsad alm. Gul klädsel. Brännmärkt: CAA.
Modellen Tokyo ritade Acking till inredningen av den svenska ambasaden i Tokyo år 1959. Stolen besitter en stram elegans som kännetecknar Ackings senare formgivning från det sena 50-talet och 60-talet. "Tokyo" har utförts av Nordiska Kompaniet och KF.
Slitage, repor.
Carl Axel Acking, det egna hemmet.