SPEGEL, empire, Claes Eric Reding, Karlskrona, 1809-1818.

Förgylld samt bronserad. Rak form med genombrutet rosett krön. Överdel samt nederdel med fält av grå/blåmålade sandkorn. Dekor av girland, lejon- samt ansiktsmaskaroner. H 129. Etikettmärkt.

Slitage. Kompletteringar. Krönet skadat. Dekorskada. Slitage på förgyllning.

Utropspris
4 000 SEK