Förgylld samt bronserad. Rak form med genombrutet rosett krön. Överdel samt nederdel med fält av grå/blåmålade sandkorn. Dekor av girland, lejon- samt ansiktsmaskaroner. H 129. Etikettmärkt.
Slitage. Kompletteringar. Krönet skadat. Dekorskada. Slitage på förgyllning.