Svartlackad hylla med fyra flyttbara hyllplan. Längd 120, djup 27. höjd 100 cm.
Slitage. Smärre skador. Kompletterade fötter.
Lundberg, Bengt (1933). Hur ett hem inredes praktiskt, rationellt, ekonomiskt: handbok över bohags- och bruksföremål. Stockholm: Natur och kultur