Fanerat med valnöt, överdel med två skåp varav ett med spegel och ställ för glas, högersidan med utfällbar klaff och hyllinredning, nedtill två lådor samt skåp med pardörrar och bakomvarande hyllplan, ca 85x39x125 cm Nyckel finns.
Pardörrarna går ej att låsa. Bruksslitage. Märken. Fläckar.