Sockerskål med lock, silver, gustaviansk stil, Gustav Möllenborg, Stockholm 1896.
Urnformad skål med uppsvängda hänklar och invändig förgyllning. Profilerat lock med krönande pinjeknopp. Dekor av pärlstavsbårder. Kvadratisk bas med nollgaller på fyra kulformade fötter. Bredd 16,5, höjd 26 cm. Vikt 435 gram.
Smärre slitage. Bucklor.