Paul Kedelv, skulptur, glas, AB Flygsfors Glasbruk, 1950-tal.
Gjuten kvinnotorso av matterat glas med vitt underfång. Lös träsockel. Plakettmärkt Komposition Paul Kedelv AB Flygsfors Glasbruk. Höjd 28,5 inklusive sockel.
Ursprungligen en bordslampa, armatur saknas. Smärre slitage. Märken. Små nagg.