Vico Magistretti, karmstolar 4 st "Carimate" , sannolikt licenstillverkade av Nordiska Kompaniet, sent 1900-tal.
Stomme av bok med lösa textilklädda sitsar. Märkt med NK's modellnummer. Sitthöjd 44, bredd 58, höjd 75 cm .
Något slitage, smärre fläckar och märken.