Valnöt och valnötsfanerad. Beslag av mässing. Gavlar med bärhandtag. Fyra lådor, översta lådan med fackinredning. Nyckel finns. Bredd 93 cm, djup 44 cm, höjd 83 cm.
Torrsprickor. Lagningar. Fanerlagningar. Fanerskador. Senare beslag, ett beslag saknas. Skador, en bit saknas från en lådkant.