Förgyllt och bronserat. Välvd form, rikt skuren dekor av pärlstav, bandfläta och kymation. Dörr och sidopartier med glas, invändigt hyllplan och spegelglas. Nedåt avsmalnande ben med kannelyr. Bredd 88, djup 42, höjd 174 cm.
Visst slitage. Sprickor, Omfattande dekorbortfall nedtill, några lösa delar medföljer. Retuscher. Märken.