Förgylld och bronserad dekor av lagerstav, pärlbård, girlander, spiralvridna ben. Glasad front och sidor, sidorna öppningsbara. Invändigt flyttbara hyllplan i glas med etsad text, samt belysning. Bredd 117, djup 44, höjd 149 gram.
Dekorbortfall och slitage. Senare hyllplan. Ej funktionstestad.