Ett par trumpetvaser med motiv av figurscener i underglasyrblått och krackelerad s.k. ge-glasyr, Chenghuas märke men senare, höjd 15 cm.
Kalebassformad vas med dekor i underglasyrblått med motiv av fåglar och blommor, Kangxis märke men senare, höjd 13,5 cm.
Balusterformad vas med motiv av figurscener i trädgård, Kangxis märke men senare, höjd 18,5 cm.
Slitage. Kalebassvas med nagg vid mynningen.