Poul Cadovius, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1900-talets andra hälft.
Teak.
Bestående av fyra gavlar, höjd ca 225 cm. Fyra låd-skåpsmoduler, bredd 80 cm, djup 20-40 cm, höjd 16-56 cm, varav ett vitrinskåp.
Åtta hyllplan, bredd 80 cm, djup 20-40 cm.
Beslag av mässing. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken/repor.