Ek, med 12 draglådor. Bär tillverkarens plakett. Låsbara lådor med centralmekanism bakom översta lådan. Bredd 55 cm, djup 42 cm, höjd 110 cm.
Skada under nedersta lådan. Åldersrelaterat slitage. Märken, fläckar, smärre fanerskada i bortre nederhörn. Sockel med färgbortfall. Nyckel saknas.