Mahognyfanérad med förgyllda detaljer. Invändigt sammetsklädd, hyllor bakom glasade pardörrar samt fällbar lucka. Krönande bandrosett. Bredd 58, djup 37, höjd 104 cm.
Urspringligen troligtvis ett överskåp. Lagat och ställvis skadat krön. Ställvis fanerskador.