Dekor i underglasyrblått med förgyllda detaljer.
2 serveringsfat, diameter 21,5 cm.
12 assietter, diameter 15 cm.
2 gräddkannor, höjd 9 cm.
2 sockerskålar med lock, höjd 12 cm.
2 tekannor med lock, höjd 14 cm.
12 tekoppar med fat, kopparnas höjd 5,5, fatens diameter 15 cm.
Smärre slitage, främst på förgylld dekor. Ett serveringsfat med glasyrdefekt undertill.