Fällbord av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-85).
Rund skiva fanerad med alrot, svarvat pelarben med tredelad fot, brännmärkt på undersidan: "JAC : SIÖLIN KÖPING . No 267." samt märkt med Köpings hallstämpel. Diameter ca 84 cm, höjd ca 74 cm.
Bruksslitage. Senare lackering
Klubbat pris
6 400
569
581
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
25 nov 16:17
6 400 SEK