Spegel, empire, Johan Martin Berg, Göteborg (verksam 1803-1837).
Förgylld och målad ram med dekor av ymnighetshorn och merkuriusstav. Signerad IMB samt med Göteborgs hallstämpel. 127 x 57 cm.
Slitage. Torrsprickor. Smärre fläckar. Retuscher. Dekorbortfall. Något anlupet glas. Delvis maskstungen. Senare bakstycke.