Adolf Lillja, ljusstakar, ett par, silver, nyrokoko, Stockholm 1856
Balusterformade skaft, dekor av rocailler och blommor i relief. Löstagbara ljusmanschetter, även dessa med stämplar. Höjd 17 cm. Vikt totalt 258 gram.
Smärre bristningar och slitage.