Gunnar Wennerberg, servis ca 58 dlr "Gunnar" Gustavsberg
Bestående av;
1 terrin med lock,
1 såsbåt,
1 kaffekanna (bottenspricka),
1 gräddsnipa,
1 sockerskål med lock,
1 tekanna,
2 ovala uppläggningsskålar, längd ca 20-25 cm,
1 ovalt uppläggningsfat,
3 olika ovala uppläggningsfat längd ca 19-23 cm,
11 tallrikar diameter ca 21 cm,
10 djupa tallrikar diameter ca 24 cm (bottensprickor),
11 assietter,
1 tallrik diameter ca 24 cm,
3 tekoppar med 4 fat (1 spricka),
9 kaffekoppar med fat (1 skadat fat)
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Repor. Nagg. Sprickor.