Äggformade med rakställd kant, kupiga lock med knoppformade lockknoppar. Dekorerade i famille rose med motiv av eleganta damer spelandes musikinstrument respektiva läsandes böcker i trädgårdar. Bård med motiv av blommor och bladverk mot gul botten längs kanten. Kalligrafi. Otydliga järnoxidröda stämplar undertill. Höjd 19 cm.
Smärre obetydligt slitage. Smärre mycket litet nagg på insidan av ett lock.