Le Corbusier, fåtöljer, ett par "LC-1", Cassina, formgiven 1928.
Kromad stomme med sits och rygg av koskinn. Armlän av läder. Stämpel-och etikettmärkta. Numrerade 12593 och 12577. Köpt på Korhonen/Artek och köpkvittot från 1977 medföljer. Sitthöjd 40, bredd 60 cm. Höjd 64 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis slitage på skinnet.