Le Corbusier, fåtöljer, ett par, "LC-1", Cassina, formgiven 1928.
Stomme av kromad metall. Rygg och sits av svart koskinn. Armlän av läder. Stämpel- och etikettmärkt. Numrerad 7053 och 7074. Köpt på Korhonen/Artek och köpkvittot från 1978 medföljer. Sitthöjd 40 cm, bredd 60 cm, totalhöjd 64 cm.
Den ena stolens skinn har ställvis omfattande slitage. Helhetsintrycket är mycket gott på den andra stolen.