Tedosa dekorerad i magenta, medaljong med monogram omgärdad av vikingahjälm, svenska flaggan samt frimurarsymboler, höjd 13 cm. Muggen dekorerad i underglasyrblått med förgyllda detaljer, motiv av vapensköld (Familjen Cholmondeley, Stor Britannien) samt blomsterkvistar. Höjd 15 cm.
Tedosans lock senare, retuscherar nagg på kanten samt mynningsspricka. Muggens lock lagat och retuscherat, muggen och fatet med sprickor samt smärre nagg.