Maria Röhl, Kvinnoporträtt, 2 st samt bok.
Mor med barn. Signerad Maria Röhl och daterad den 27 maj 1851. Blyerts 18 x 14,5 cm. Stående ung kvinna. Daterad den 4 maj 1851. Blyerts 18,5 x 14 cm. Boken, Albin Roosval, "Ur Maria Röhls portfölj", 1916.
Ej examinerade ur ram, missfärgade, fläckar. Boken med smärre skador.