Johan Petter Johansson, lampa, industri, "Triplex-Pendel", Enköping, 1900-talets första hälft.
Grönlackerad teleskoparm med ställbar skärm i aluminium. En ljuspunkt. Märkt Triplex-Pendel Patent Made in Sweden. Längd ca 150-300 cm.
Slitage. Märken. Rostangrepp. Ej funktionstestad.