Akvarell 39 x 49 cm. Samtida ram.
Ej examinerad ur ram.
Briggen byggdes ca 1780 och fördes på 1780-talet av kofferdikaptenen Carl Petter Blom. 1783 seglar han till Neapel, Tunis och återkommer till Stockholm 1785.
Under åren 1805-1810 ägdes skeppet av kofferdikaptenen Gunnar Törngren (1757-1838) i Karlshamn.