Anton Wahledov, vikskärm, signerad och daterad Kalmar 1898.
Målat trä med svarvade detaljer och förgylld dekor. Tre målade paneler, duk uppfodrad på pannå. Motiv av bland annat vallmo och cyklamen. Total längd 135, höjd 157 cm.
Slitage. Färgbortfall. Delar saknas. Fläckar. Panelerna har slagit sig.