Kristian Solmer Vedel, karmstolar, ett par, "Modus", samt soffbord, Søren Willadsen, 1960-tal.
Stomme av palisander med skinnklädsel, lös dyna i sitsen. Sitthöjd 33, bredd 74, höjd 66 cm. Bordet med stomme av palisander, glasskiva. 54 x 54, höjd 32 cm.
Ställvis slitage. Vissa skador i skinnet. En sittdyna med sprucken söm undertill.