Svenska importstämplar. Silverhalt 830/1000. Dekor av svängda knäckar. Invändigt förgyllda. Stående på fyra bladornerade fötter vardera. Blomknopp på sockerskålen. Höjd gräddkanna 9 cm, höjd sockerskål 10 cm. Total vikt 373 g.
Smärre slitage, vickar något.