Förgylld och bronserad. Urhus uppburetav konoller, krön av fruktkorg med fågel och lagerkvistar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror, signerad Jacob Koch Stockholm. Bredd 49, höjd 98 cm. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Lösa delar medföljer. Dekorbortfall. Sprickor. Lagningar.