Förgylld brons samt blålackerad metall. Rikt dekorerad med girlander, blommor, porslinsplaketter samt krönande putti med fackla. Höjd 38, bredd 41 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Skadad porslinsplakett medföljer. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Delar saknas. Ställvis något ytslitage.