Vitlackerad metall och fjäderstål. Brickmärkt Luxo och numrerad 456. Ställbar i olika vinklar. Höjd i nedfällt läge ca 205, fotens diameter ca 70, skärmens diameter 56, skärmens höjd ca 62, armens maxlängd med skärm 250 cm.
Ej funktionstestad. Visst slitage. Märken. Fläckar, tejprester. Fot med bucklor.