Fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1900-talets början.
Helstoppade fåtöljer med blå textilklädsel. Dekorativa snörmakerier och fransar nedtill. Sitthöjd 37, bredd 79, höjd 83 cm.
Visst slitage. Delvis torkad stoppning. Senare klädsel.
Konsul Sven Hylander Göteborg. Beställda 1915 från NK.