Karl Erik Ekselius, fåtöljer, ett par, "F60", för JOC möbler, Vetlanda, 1970-tal.
Stomme i aluminium. Lösa, djuphäftade dynor i brunt konstläder. Sitthöjd fram 41, höjd 76 cm.
Ställvis märken och slitage, något sliten resårsits.
Modellen formgiven 1966