Tallrikar, nio stycken, exportporslin, Kina, 1700-tal, respektive 1800-tal, samt en tallrik troligen Samson.

Fyra tallrikar i olika modeller med varierande dekor och mönster i famille rose, 1700-tal, Qingdynastin, diameter 23 cm.
Fem tallrikar i olika modeller och mönster med dekor i underglasyrblått med motiv av tranor, blommor och landskap, 1700- respektive 1800-tal, Qingdynastin, diameter 22-26 cm.
Sopptallrik med dekor i emaljfärger samt förgyllning, motiv av blommor, troligen Samson, diameter 23 cm.

Sprickor. Nagg. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK