Kaija Aarikka, ljusmobile, "Tulitus", Aarikka, Finland, 1960/70-tal.
Mobile i mässing och trä med fem ljushållare. Diameter ca 27 cm. Höjd ca 56 cm + 1 st (á 45 cm) mässingstång medföljer.
Åldersrelaterat slitage. Ursprungliga runda stearinljus av Timo Sarpaneva medföljer (en sönder).