Förgylld i deux couleurs och bronserad. Krön och nederdel med dekor av rocailler och snäckformationer, ramverk med blommor och fält mot pikerad botten. Tudelat och kvicsilverfolierat spegelglas. Höjd 105, bredd 42 cm.
Smärre dekorskador, sprickor. Glaset gammalt men troligen ej ursprungligt.