Två fåglar av silver med stjärtfjädrar av kvarts och möjligen kyanit. Höjd 9-20 cm. Skrin med rektangulär form, lock med dekor av blommor. Inläggningar av malakit, rodokrosit och tigeröga. 14 x 10 cm.
Smärre slitage. Nagg. Skrinets botten med bucklor, något lös.