Kaffekanna, tekanna, gräddkanna och sockerskål. De två senare med invändig förgyllning. Oval, bruten form, rak pip och uppsvängda hänklar, lock och isolering av ben. Graverad dekor av bårder, blommor och reserver, samt vapensköld, enligt uppgift Lord Allen of Conway, County of Kent. Höjd 10,5-24 cm. Vikt totalt 2083 gram.
Smärre märken och slitage. Knoppar och isolering med sprickor.