Urna med lock, porslin, Kina, sen Qingdynasti/omkring 1900.
Balusterformad med lock, lockknopp i form av fohund. Dekor i underglasyrblått, locket med motiv av krigare med sköldar. Urnan med motiv av drakar och blommande pioner samt med ruyibård. Höjd 50 cm.
Slitage. Glasyrnagg. Tillverkningsmistor.
Auktionen avslutas
5 dagar 12 timmar
1 300
117
127
Utropspris
6 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 400 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor