Urna med lock, porslin, Kina, sen Qingdynasti/omkring 1900.
Balusterformad med lock, lockknopp i form av fohund. Dekor i underglasyrblått, locket med motiv av krigare med sköldar. Urnan med motiv av drakar och blommande pioner samt med ruyibård. Höjd 50 cm.
Slitage. Glasyrnagg. Tillverkningsmistor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.