Klaus Michalik, takkrona, "Bau", Thorn Orno, 1990-tal.
Stomme av polerad mässing, kupor i opalglas. Fyra ljusarmar med totalt 8 ljuspunkter. Bredd ca 110 cm, totalhöjd ca 219 cm, stångens längd 212 cm.
Takkoppen skuren. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.