Gustaviansk stil med lockknoppar i form av rosor. Handtag i svärtat trä. Graverade monogram. Sockerskrin och gräddkanna invändigt förgyllda. Kaffekanna. Höjd 11-22 cm. Total vikt 1540 gram.
Märken. Smärre bucklor. En fot på gräddkannan lagad. Handtagens avslutande knoppar saknas.