Fanerad med jakaranda och amarant. Inläggningar i rutor och fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva av kolmårdsmarmor. Längd 120, bredd 58, höjd 81 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Solblekt. Senare lås och skiva. Spår av maskstungning. Smärre fanerskador och ifyllnader.