Stomme av ek med svärtade detaljer. Kopplade ben på kulfötter. Klädd och stoppad sits och ryggbricka. Sammetsklädsel fäst med pärlspik, dekorativ frans. Sitthöjd 45, höjd 88 cm.
Repor. Märken. Smärre fläckar. Vissa stolar med lagningar. Senare klädsel.