Tryckt blomsterdekor i blått. Bestående av:
Terrin utan lock, 32,5 cm.
Såsbåt, 23 cm.
40 mattallrikar, 24,5 cm.
19 djupa tallrikar, 22,5 cm.
11 djupa tallrikar, 21 cm.
27 förrättstallrikar, 21 cm.
22 assietter, 16-17 cm.
Slitage. Enstaka delar med nagg, sprickor och missfärgningar samt krackelyr.