Dekorerade i underglasyrblått med motiv av drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer. Delvis krackelerad dekor. Vasernad höjd 29, höjd med ställning för lampskärm ca. 50 cm.
Omgjorda till lampor med borrade hål, avtagbar lampmontering. Smärre nagg.