Erik Höglund, dekorationsglas, 7 delar.
Dekorationsglas med reliefdekor av djur och ansikten. Bestående av:
1 askfat i klarglas med reliefdekor av ett ansikte, diameter 12,5 cm.
1 askfat i klarglas med reliefdekor av en tjur, diameter 13 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av en oxe, höjd 22,5 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av ett handtag, höjd 21 cm.
1 flaska i klarglas med böljande reliefdekor, höjd 23,5 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av en ko samt kork med dragring i metall, höjd 22,5 cm.
1 flaska i blåtonad glas med reliefdekor av ett ansikte, höjd 27 cm.
Slitage repor undertill. Nagg på askfat med tjur. Nagg på flaska med böljande reliefdekor.