Stomme i plast med guldfärgad metall detaljer. En ljuspunkt samt lampskärm i textil. Dekor av en kvinna i bemålad keramik signerad i sockeln "N Porcellana, Limited Edition N.1500, Ester, Mario Pegoraro" samt etikettmärkt "Porcellana Ester Bassano". Höjd inklusive lampskärm 61 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Ytslitage.